Elbistanda 7.6 Büyüklüğünde İkinci Bir Deprem Oldu

Elbistanda 7.6 Büyüklüğünde İkinci Bir Deprem Oldu

 
 
Elbistan'ı, 9 saat sonra gelen ikinci deprem vurdu. İlk depremde 4 binanın yıkıldığı ilçede, vatandaşlar şehrin girişindeki sanayi bölgesine taşınmış. Ancak saatler sonra evlerine döndüklerinde ikinci depreme  yakalanmış. ilçede 600 binanın yıkıldığı belirtildi.
 
 
7,7 büyüklüğündeki Pazarcık depreminde ağır hasar alan Elbistan'ı asıl 7,6 büyüklüğündeki ikinci deprem vurdu. ilk depremde ilçede sadece 4 bina yıkılmıştı. Panikle dışarı kaçışan vatandaşlar evlerine dönünce 9 saat sonra Elbistan merkezli ikinci büyük deprem oldu ve tam 600 bina yıkıldı.
 
Depremin merkez üssü Pazarcık'tan hasarlı çıkan Elbistan'ı, dokuz saat sonra gelen 7,6'lık deprem yıkmış. Özellikle ilçenin en büyük caddesi Hacı Esat Efendi Caddesi'nde depremin boyutu kendini gösteriyor. 9 saat sonra gelen ikinci büyük deprem ilçede kayıpların da asıl nedeni. 7,7'lik ilk depremde ilçede 4 bina yıkılmış. Ardından ikinci depremi yaşayan ilçe adeta yerle bir olmuş. Elbistan'ın caddelerinde yıkımın boyutu kendini belli ediyor. Artçı sarsıntılar ise ilçeyi sarsmaya devam ediyor.
 
 
HER SOKAKTA BİR ENKAZ
 
Kurtarma ekiplerini her sokakta en az bir enkaz karşılıyor. Elbistan'ın en büyük caddelerinden Hacı Esat Efendi Caddesi'nde sağlam bir tek bina kalmamış. Kimi binalar tamamen yıkılırken kimi binaların ise bazı katları hasar görmüş. Yerle bir olan binaların çoğu 5-8 katlı. Bazı binalar depremden, bazıları ise üstüne gelen enkazlar nedeniyle yerle bir olmuş. İki bloktan oluşan Sevinç Apartmanı ve dört bloktan oluşan Güneş Sitesi de tuzla buz olan yerlerden. İlçede arama kurtarma çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.
 
 
KURTULUŞA KORİDOR
 
Deprem çok katlı az katlı dinlememiş. Bazı caddelerde tek katlı dükkanlar bile yıkılmış. Arama kurtarma ekipleri enkaz çalışmalarında öncelikle ilerleme için koridor oluşturuyor. Baca yolu, hayat yolu da deniyor buna. Çalışmalara yer yer ara verilerek bina içinden gelebilecek seslere kulak kabartılıyor. Yer altı kameraları, termal kameralar, dronelar, dinleme cihazları en büyük yardımcıları. Son teknoloji cihazlar kullanılsa da koridor açmada madenlerde olduğu gibi destek sağlayacak ahşap destekler de çok hayat kurtarıyor.
 
 
ALANDA BİN PROFESYONEL EKİP VAR
 
Yetkililer ilk depremde ilçede dört binanın yıkıldığını söylüyor. Daha sonra vatandaşlar şehrin girişinde yer alan sanayi bölgesine taşınmış. Vatandaşlar bir süre sonra evlerine dönmüşler. Bu nedenle evlerine giren vatandaşları da ikinci deprem yakalamış. Dün itibarıyla 600 binanın yıkıldığı belirtildi. 2 binin üzerinde çadır kurulmuş. Alanda binin üzerinde profesyonel ekip çalışırken, gönüllülerin sayısı ise net olarak bilinmiyor. Yetkililer dün itibarıyla yeteri kadar iş makinesinin de çalışmalarda yer aldığı bilgisini verdi.

Sosyal Medya Linklerimiz