Kastamonu Sinop Ve Bartını Sel Vurdu...

Kastamonu Sinop Ve Bartını Sel Vurdu...

Orta ve Batı Karadeniz'de yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle sel meydana geldi. Özellikle Kastamonu, Sinop ve Bartın sel ve su taşkınlarından ağır biçimde etkilendi. Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde taşan dere şehri adeta yuttu. Kastamonu'da son gelen bilgilere göre 25 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bozkurt'tan ajanslara düşen son görüntüler ise dehşetin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.Türkiye, Akdeniz ve Ege'deki yangınların yaralarını sarmaya çalışırken kötü bir haber de Karadeniz'den geldi.Kastamonu, Sinop ve Bartın'da şiddetli yağışlar sele döndü.Bozkurt'tan gelen son görüntüler ise felaketin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Karadeniz bölgesinde yağış kuvvetini artırdı, şehirler su altında kaldı. İşte sel felaketinde son durum...Geçtiğimiz hafta Türkiye'nin güneyi yangın kabusu ile boğuşurken bu hafta ise ülkenin kuzey kesimi sel felaketi ile boğuşuyor.Sinop’un Ayancık ilçesinde etkili olan sağanak sele neden oldu. İlçe merkezindeki dere taşarken, araçlar suya kapıldı, evlerinde mahsur kalanlar için ekipler çalışma başlattı.Bartın'da da gece saatlerinde etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Bartın-Karabük yolunda sel nedeniyle çökme meydana geldi, 2 köye ulaşım sağlayan köprüler yıkıldı, su baskınları yaşandı. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar ise AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
Ölü sayısının 70’e yükseldiği Kastamonu’da çalışmalar sürüyor Ağır hasarlı olduğu tespit edilerek tahliye edilen binalar yıkılıyorSon yılların en büyük sel felaketinin ardından ölü sayısının 70'e yükseldiği Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor.Son yılların en büyük sel felaketinin ardından ölü sayısının 70’e yükseldiği Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor.
Batı Karadeniz bölgesinde 11 Ağustos tarihinde yaşanan sel felaketinde Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçelerinde birçok ev ve iş yeri zarar gördü. Yaşanan felaket sonrasında Kastamonu'da 70, Sinop'ta 10 ve Bartın'da 1 olmak üzere toplamda 81 vatandaşın hayatını kaybettiği öğrenildi. Selden en çok etkilenen Bozkurt ilçesinde ise yaraların sarılması, enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Felaketle birlikte ağır hasar gören ve tahliye edilen binaların ise yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor.
Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, jandarma, sağlık ekipleri, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, belediyeler, İl Özel İdaresi, sivil toplum kuruluşları ve AFAD Gönüllülerinin personel ve araçları görev yapıyor. Bu kapsamda Kastamonu’da 6 bin 11 personel, 771 araç, 37 ambulans, 37 UMKE, 5 helikopter, 1 JİKU, 3 drone, 1 İHA, 3 AFAD mobil koordinasyon tırı, 2 mobil mutfak tırı, 1 mobil harekat merkezi, 1 mobil laboratuvar, 692 iş makinesi, 14 vidanjör, 1 mobil enerji aracı, 68 bobcat, 15 itfaiye aracı, 8 cenaze aracı, 34 bot ve 61 motopomp, 3 dalgıç pompa, 20 jeneratör, 4 kepçe, 14 arama köpeği, 5 bin kişi kapasiteli sahra mutfak, 1 haberleşme aracı, 1 sahil güvenlik botu, 1 mobil komuta aracı, 1 unimog, 1 hastane donanımı bulunuyor.
Kastamonu’da toplamda bin 480 vatandaşın tahliye edildiği öğrenilirken, olası barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere bölgeye 510 çadır, 2 bin 140 battaniye, bin 880 yatak, 2 bin 140 nevresim seti, 51 mutfak setinin bölgeye sevk edildiği belirtildi.
 

Sosyal Medya Linklerimiz